odbudowa zeba

Implanty w chirurgii stomatologicznej

Każdy z nas marzy o pięknych, równych zębach. Z pewnością niejednokrotnie spoglądasz z zazdrością na zęby celebrytów, którzy są szczęśliwymi posiadaczami hollywoodzkiego uśmiechu. Jednak należy pamiętać o tym, że w dążeniu do tak perfekcyjnego efektu, niezbędne jest przestrzeganie wszystkich zasad higieny jamy ustnej. Niestety, niektórzy z nas miewają problemy z zębami, mimo starannego dbania o nie. Najczęściej bierze się to z braku odpowiednich witamin i innych składników budulcowych naszych zębów. Nie zapominaj jednak o tym, że predyspozycje do ich psucia się są dziedziczone po naszych rodzicach. Jeśli więc Twoja mama lub Twój tata miewał częste problemy ze swoim uzębieniem, to Ty także możesz być podatny na takie kłopoty. Gdy więc zęby zaczynają się psuć, nie należy zwlekać z podjęciem jakichkolwiek kroków naprawczych. Szczególnie, gdy zęby zaczynają się ruszać i wypadać – mimo, że nie są one zębami mlecznymi.

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna nie zajmuje się drobnymi dolegliwościami, jakie spotykają Twoje zęby. Ten rodzaj stomatologii dba przede wszystkim o pacjentów, którzy utracili zęby w całości lub ich części. Taki problem jest dość wstydliwy i nieprzyjemny. Często brak zęba łączy się z bólem podczas jedzenia, zaś ubytek na siekaczu nie pozwala nam się uśmiechać. Część dorosłych wstydzi się tego problemu i woli o tym nie mówić – nie należy jednak ignorować takiego problemu! To właśnie chirurgia stomatologiczna zajmuje się:

  • Konsultacjami chirurgicznymi;
  • Leczeniem powikłań ropnych;
  • Plastyką połączeń z zatoką szczękową;
  • Pobieraniem materiałów do badań histopatologicznych;
  • Rekonstrukcją ubytków kostnych;
  • Przeszczepem bloków kostnych;
  • Poszerzaniem i rozszerzaniem wyrostka kostnego;
  • Rozszczepieniem podniebienia;
  • Implantologią;

Implanty stomatologiczne – nowoczesna stomatologia

Zapytaliśmy specjalistów z kliniki Ortodentika, czym dokładnie są implanty stomatologiczne. Udzielili nam oni wyczerpującej odpowiedzi. Implant stomatologiczny, inaczej wszczep, jest tytanową śrubą, która zastępuje korzeń utraconego zęba. Jest to w pełni innowacyjna metoda na uzupełnienie brakującego uzębienia, która w przeciwieństwie do tradycyjnej protetyki, nie wymaga szlifowania zdrowych, sąsiednich zębów. To właśnie na tej mocnej śrubie, po okresie zrośnięcia się jej z kością i wygojenia, lekarz dokonuje odbudowy na implantach. Powstaje wtedy korona protetyczna. Ten nowoczesny zabieg jest rekomendowany dla pacjentów, zmagających się z problemami takimi, jak brak pojedynczego zęba, bądź bezzębie całkowite, czy też nie tolerowanie protez konwencjonalnych.

Jak przebiega wszczepienie implantu?

Zabieg wszczepienia implantów trwa zwykle krócej niż godzinę. Według specjalistów, nie istnieją przeciwwskazania do tego, aby podczas jednej wizyty założyć kilka implantów. Proces wszczepienia implantu przebiega w trzech fazach.

  1. Faza przedzabiegowa. To właśnie w niej odbywają się wstępne konsultacje z lekarzem, a także badania kliniczne. Wykonane zostaną wtedy zdjęcia pantomograficzne. To właśnie na podstawie tomografii komputerowej specjalista ocenia jakość oraz grubość kości, która będzie podłożem dla implantu u pacjenta.
  2. W trakcie zabiegu następuje w pełni bezbolesne wszczepienie implantu, ze znieczuleniem miejscowym. Jest to tak łagodny zabieg, że nie wymaga on zastosowania pełnej narkozy u pacjenta.
  3. Po zabiegu należy odczekać dwie godziny. Po tym czasie pacjent będzie mógł jeść pokarmy o miękkiej konsystencji. Powrót do pracy jest więc możliwy jeszcze tego samego dnia. Warto liczyć się z tym, że na drugi dzień może dojść do niewielkiej opuchlizny, a także bólów, można jednak uśmierzyć je środkami przeciwbólowymi. Proces zrastania implantu z kością trwa 2-6 miesięcy, czas ten zależny jest od pacjenta. Po dwóch, trzech dniach po zabiegu możliwe jest założenie łącznika i korony. O dokładnym czasie zadecyduje lekarz.